You are currently viewing Prírodný repelent v podobe citronelových sviečok

Prírodný repelent v podobe citronelových sviečok

  • Post category:domácnosť

Letný čas je skvelý – dni predĺžia a vonku je teplejšie. Je to ideálny čas na vonkajšie stolovanie, grilovačky a oddych na záhrade či terase. S letným a teplým počasím však prichádza aj jeden problém, a to prítomnosť hmyzu, no predovšetkým komárov a pakomárov. No v tomto prípade prichádzajú na scénu cintronelové sviečky, aby zachránili letné večery trávené na terase.

Čo je cintronela?  

Citronela je prirodzene sa vyskytujúci olej, ktorý odpudzuje hmyz. Vyrába sa destiláciou rôznych druhov listov a stoniek citrónovej trávy, preto má aj pri spaľovaní samotná sviečka vôňu citrónovej trávy. Táto vôňa je zároveň skvelým spoločníkom vo vonkajšom priestore. Ale čo je najdôležitejšie, maskuje aj tie druhy vôní, ktoré by normálne priťahovali hmyz, ako sú komáre či pakomáre. To znamená, že si budete môcť vychutnať vonkajšie stolovanie bez toho, aby vás obťažovali títo nevítaní votrelci.

Olej je netoxický

Jednou z veľkých výhod citronelového oleja je, že ide o netoxický spôsob odpudzovania hmyzu. To znamená, že je bezpečnejší ako mnohé iné alternatívy. Samozrejme, existujú mnohé spreje, ktoré fungujú efektívnejšie ako citrónové sviečky. Takéto spreje však môžu byť toxické a tak potenciálne škodlivé alebo dráždivé pre ľudí, ak zostanú vo vzduchu, čiže ľudia ich budú vdychovať. Na druhej strane, sviečky s citrónom sú príjemné, keď ich cítite vo vzduchu a zároveň robia aj užitočnú prácu.

Koľko sviečok potrebujeme?

Hovorí sa, že dve dvojpalcové sviečky by mali pokryť priestor o veľkosti približne šesť stôp. To znamená, že dve alebo tri sviečky vo všeobecnosti pokryjú stredne veľký vonkajší stôl Ak však organizujete veľkú udalosť s väčším jedálenským priestorom, budete ich pravdepodobne potrebovať viac. Budete musieť vziať do úvahy aj povahu vzduchu v daný deň. Prudší vietor by totiž znamenal, že množstvo sviečok treba navýšiť.

Na pohybe vzduchu záleží

Keď používate citronelové sviečky, musíte si uvedomiť, že nebudú dostatočne efektívne, ak budete mať len jednu či dve na otvorenom priestranstve. Najmä ak je náhodou veterno. Fungujú tak, že odpudzujú hmyz prostredníctvom zápachu, ktorý olej produkuje. Tento zápach nebude vo vzduchu taký výrazný, ak bude vietor vzduch neustále „osviežovať“. Najlepšie fungujú v priestoroch s obmedzeným pohybom vzduchu. To znamená, že budú skvelé počas bezveterných dní. Samozrejme, ak je aj deň veterný, sviečka môže mať efekt, ak sedíte v závetrí a sviečky sú tiež umierstnené v tomto priestore.

Môžem sviečku použiť v interiéri?

Vo všeobecnosti sa odporúča nepoužívať citronelové sviečky v interiéri, a to z niekoľkých dôvodov. Aj keď je vám vôňa z citronelových sviečok veľmi príjemná, tak tento druh oleja presakuje do interiérových látok. Tiež majú tendenciu produkovať viac dymu ako bežné sviečky. Síce je to skvelý repelent, ale nie pre použitie v interiéri, pretože tam môže napáchať aj nejaké tie škody.

Ako zvýšiť komfort bez bodavého hmyzu?

No predsa kvalitnými sieťkami proti hmyzu. Na výber máte z rôznych typov a druhov, vynerie si naozaj každý. Dôležité je vybrať si správneho dodáavteľa, toto nepodceňujte, váš domov sa vám odvďačí.