You are currently viewing 5 tipov, ako si vybrať dodávateľa brány alebo plotu

5 tipov, ako si vybrať dodávateľa brány alebo plotu

Na trhu dnes figuruje skutočne veľké množstvo firiem, ktoré ponúkajú dodanie a montáž brán. Na jednej strane ide samozrejme o pozitívum, keďže si na svoje príde každý, zároveň ale výber toho správneho dodávateľa môže byť výzvou. Množstvo ponúk sa od seba na prvý pohľad líši iba minimálne a odpoveď na otázku, komu dôverovať, je kritická. V dnešnom článku Vám ponúkneme niekoľko tipov, ako sa postarať o to, že výber svojej novej brány neoľutujete.

Výber skutočného odborníka

To, že na internete nájdete takmer identickú ponuku od viacerých dodávateľov ešte neznamená, že sú si všetky tieto firmy rovné. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť neskoršiemu sklamaniu, je overiť si potenciálneho dodávateľa hneď v prvom kroku. Seriózna a dôveryhodná firma nebude mať problém preukázať sa potrebnými certifikátmi a autorizáciou. Známkou kvalitných produktov je napríklad certifikát ISO 9001:2008, ktorý svedčí o kvalite výroby.  Normy týkajúce sa kvality a bezpečnosti brán sú prísne, preto je potrebné sa ubezpečiť, že Vami vybraný dodávateľ tieto podmienky spĺňa. Ďalším dôležitým bodom, ktorý by ste s i mali overiť, sú predošlé referencie a recenzie od zákazníkov –  spokojný zákazník je napokon tou najlepšou reklamou. Pomôcť Vám pri tom môžu internetové fóra, kde s veľkou pravdepodobnosťou nájdete príspevky opisujúce ozajstné skúsenosti s danou firmou.

Nezabúdajte na detaily

Pokiaľ Vás ponuka dodávateľa oslovila, nebojte sa pýtať otázky. Seriózny odborník by na ne mal poznať odpovede. Zamerajte sa na použitý materiál, ktorý by mal pochádzať z overených zdrojov. Drevená brána vyrobená z lacného dreva pochybného pôvodu môže na obrázku vyzerať rovnako, ako tá z kvalitného dreva z lokálnej píly, preto nič nenechávajte na náhodu. Mnoho výrobcov sa snaží šetriť na nesprávnom mieste, napríklad na povrchových úpravách. Od brány ošetrenej galvanickým pozinkovaním napríklad nemôžete očakávať rovnako vysokú odolnosť voči korózii, ako od vysoko kvalitného žiarového pozinkovania. Okrem hlavných materiálov však netreba zabúdať ani na komponenty, ktoré síce nebývajú priamo na očiach, majú však nezanedbateľný vplyv na kvalitu a životnosť brány – závesy, kolieska a ďalšie doplnky.

Kvalitná montáž

Kúpu brány bez montáže jednoznačne neodporúčame. Aj ten najkvalitnejší plot či brána môže viesť k nepríjemným prekvapeniam v dôsledku neodbornej montáže. Obrátte sa radšej na firmu, ktorá má s montážou plotov a brán dlhoročné skúsenosti – ideálne takú, ktorá sa špecializuje práve na tento typ prác. Na trhu nájdeme aj mnoho všeobecnejších stavebných firiem, ktoré ponúkajú okrem iného aj inštaláciu plotov a brán, často však nedisponujú špeciálnym vybavením, ani dostatkom odborných skúseností z predchádzajúcich realizácií.

Väčšina firiem ponúka aj likvidáciu starého oplotenia bez ďalších poplatkov. Ubezpečte sa však, že je táto služba zahrnutá v zmluve, ktorú podpisujete.

Záruka a servis

Zákon udáva záručnú dobu na brány minimálne 2 roky. Predĺženie tejto štandardnej záruky je už na dodávateľovi a malo by byť jedným z kritérií výberu. Aby ste predišli problémom pri servise, overte si zastúpenie dodávateľa vo Vašom regióne. Mať servisného technika po ruke bude znamenať rýchlejšiu odozvu v prípade potreby opráv či riešenia porúch.

Cena zaváži

Podstatou nášho článku je poučenie, že cena by nemala byť jediným kritériom pri výbere dodávateľa brány alebo plotu, hoci to tak v realite neraz býva. Zároveň však nemôžeme poprieť, že ide o dôležitý faktor. Najlepším postupom je preto zvážiť všetky ostatné argumenty, vybrať si na ich základe niekoľko vyhovujúcich dodávateľov a následne si nechať od každého vypracovať podrobnú cenovú ponuku. Tak sa uistíte, že presne viete, na čo sa daná cena vzťahuje a bez obáv si vyberiete ideálneho dodávateľa.