You are currently viewing Výhody a nevýhody kovaných brán.

Výhody a nevýhody kovaných brán.

  • Post category:Brány

Čo sú najdôležitejšie kritériá pri kúpe novej brány? Samozrejme musíme myslieť na funkčnosť, bezpečnosť, nároky na údržbu a životnosť. Nová brána je napokon pomerne veľkým záväzkom, a to aj z finančného hľadiska. Dôležitou témou, ktorá sa s výberom brány spája, je však bezpodmienečne i otázka estetiky. V istom zmysle by sme bránu mali vnímať ako našu vizitku. Je neustále na očiach susedov i náhodných okoloidúcich. Víta každého návšetvníka ešte predtým, než vstúpi na Váš pozemok. Výberom správnej brány sa teda môžete postarať o to, že bude prvý dojem vždy dokonalý. S tým Vám určite pomôže široká ponuka kvalitných kovaných brán.

Kovaná brána – voľba pre každého

Všetci vieme, že kované brány nie sú žiadnym moderným výdobytkom doby. Naši predkovia ich využívali už stovky rokov. V minulosti si ich samozrejme nemohol dovoliť ktokoľvek – hrdo svedčili o postavení svojho majiteľa. Kov je neobvykle všetranným materiálom, ktorý je priam stvorený na experimentovanie a i v prípade kovaných brán si tak môžeme vybrať z doslova nekončiaceho množstva štýlov a farebných prevedení. I v súčasnosti sú populárne klasické honosné dizajny s množstvom ozdobných prvkov, ktoré sú ideálnou voľbou pre oplotenie pamiatkovo chránených objektov, no využitie si nájdu aj v prípade novostavieb, kde určite ohúria každého pozorovateľa. Na svoje si však prídu aj milovníci minimalizmu a triezvejších riešení. Záleží skutočne iba na Vašom vkuse a pokiaľ by ste si z ponuky na trhu predsa len nevybrali, alebo máte na mysli špecifické riešenie, zručný umelecký kováč Vám aj dnes môže vytvoriť majstrovské dielo presne podľa Vašich predstáv. V porovnaní so sériovo vyrábanými bránami si za túto možnosť samozrejme priplatíte, no odmenou Vám bude skutočne jedinečné a originálne umelecké dielo, ktoré Váš pozemok odlíši od všetkých susedov a radosť Vám bude robiť po celý život.

Výhody kovaných brán

Okrem dokonalého sofistikovaného dizajnu a umeleckých kvalít, ktoré sme si už spomenuli, sa kované brány pýšia aj celou radou ďalších pozitívnych vlastností. Popíšme si niektoré z nich.

Pevnosť, odolnosť a vysoká životnosť

Brána z dreva síce môže vyzerať krásne, no faktom je, že bez náročnej a pravidelnej údržby sa už po niekoľkých rokoch nevyhnete jej opravám. S kvalitnou kovanou bránou takúto situáciu určite riešiť nebudete, bez vysokých nárokov a s minimálnou starostlivosťou bude aj po desaťročiach vyzerať práve tak krásne ako v deň, keď ste ju kúpili.

Bezpečnosť

Výnimočná pevnosť a odolnosť kovaných brán z nich robí taktiež dobrú ochranu proti vlámaniu. Zničiť kovanú bránu je holými rukami prakticky nemožné. Hroty na vrchu brány navyše môžu služiť nielen ako dekorácia, ale aj sťažiť potenciálnemu vlamačovi prelezenie.

Jednoduchá údržba a oprava

Jediná údržba, ktorú si kovové brány vyžadujú, je pretretie farebným náterom, ktoré úplne stačí previesť raz za niekoľko rokov. Pokiaľ použijete kvalitný náter odolávajúci poveternostným vplyvom a hrdzi, brána môže vydržať bez akejkoľvek ďalšej údržby aj 10 rokov. Ak sa niektorá časť kovanej brány predsa len poškodí, nemusíte hneď myslieť na výmenu celej brány – zručný špecialista jednoducho opraví zasiahnuté miesto.

Nevýhody kovaných brán

I kované brány samozrejme majú svoje nevýhody, na väčšinu z nich však poznáme riešenia. Vzhľadom na veľký počet prvkov a často komplikovaných spojov môžu byť tieto brány náchylnejšie na hrdzavenie. Určite sa odporúča každú kovanú bránu ošetriť pozinkovaním a vyhnúť sa podozrivo lacným kúskom, ktoré pravdepodobne nesplnia Vaše očakávania týkajúce sa kvality. Ďalšie obavy môže vzbudzovať vysoká váha brán z kovu, ktorú je možné zmierniť kvalitnými závesmi a samozrejme využitím elektropohonu. Napokon môže ísť o otázku súkromia. Hoci kované brány za svoju eleganciu vďačia vo veľkej miere vzdušnému, otvorenému vzhľadu, pokiaľ považujete za skutočne dôležité ochrániť Váš pozemok pred zvedavými pohľadmi, vždy sa môžete rozhodnúť pre brány s plným zadným panelom.