You are currently viewing Čomu sa vyvarovať pri výstavbe plotu svojpomocne

Čomu sa vyvarovať pri výstavbe plotu svojpomocne

  • Post category:Ploty

V predchádzajúcom článku sme si zhrnuli, ktorým otázkam musíte venovať pozornosť ešte predtým, než sa pustíte do stavby plotu. Teraz nastal čas na samotnú realizáciu. A tu sa naskytá dôležité rozhodnutie – zveríte stavbu plotu do rúk odborníkom, alebo sa do nej pustíte svojpomocne?

Nechať si plot zhotoviť skúsenou firmou nepochybne má svoje výhody. Ide o pohodlné riešenie, ktoré Vám ušetrí množstvo času i starostí. Odborník Vás oboznámi s predbežným rozpočtom, vypočuje si Vaše požiadavky a návrhy a rád Vám poradí v prípade akýchkoľvek otázok. Možete sa spoľahnúť, že plot bude zrealizovaný kvaltne, použitím overených postupov a na výsledný produkt Vám bude navyše uplatnená záruka, takže keby sa aj niečo pokazilo, opravy môžete bez strachu zveriť odborníkom, ktorí plot realizovali. Firma môže navyše ponúknuť dodatočné služby, ako je odstránenie a likvidácia starého plota. Odradiť by Vás samozrejme mohla vyššia cena, treba však mať na mysli, že pri nekvalitne odvedenej práci sa môže stavba plota taktiež výrazne predražiť.

Pokiaľ ste zručným domácim majstrom a rozhodli ste sa, že stavba plota svojpomocne je tou pravou voľbou pre Vás, na internete nájdete množstvo praktických návodov. My sme si pre Vás pripravili článok, ktorý Vám pomôže vyhnúť sa najčastejším chybám.

Zvoľte si správny materiál

Rôzne druhy plotov sa ood seba odlišujú vzhľadom, technickými vlastnosťami, životnosťou, nárokmi na údržbu, ale aj náročnosťou realizácie. Zamyslite sa preto nad ponúkanými možnosťami a vyberte si tú, ktorá zodpovedá Vašim požiadavkám, ale aj schopnostiam. Pokiaľ chcete staviť na finančne i časovo nenáročné riešenie, môžete sa rozhodnúť pre klasický pletivový plot. Oplotenie bude raz-dva hotové a pokiaľ využijete stĺpiky upevňivané pomocou skrutiek, vyhnete sa aj betónovaniu. Súkromie a estetické vlastnosti môžete zvýšiť za pomoci popínavej zelene. Pokiaľ sa rozhodnete pre pevnejšie druhy oplotenia ako betónové či murované z tvaroviek, mokrým procesom sa už nevyhnete.

Dbajte ďalej nie len na typ, ale aj kvalitu materiálu. Nenechajte sa zlákať príliš lacnými cenami ponúkanými niektorými distribútormi – pravdepodobne ide o lacny tovar z krajín východnej Ázie, ktorý nespĺňa európske štandardy na kvalitu. Snahu ušetriť peniaze pri počiatočnej investícii možno oľutujete, keď si Váš plot bude vyžadovať nákladné opravy či dokonca celkovú výmenu krátko po realizácii.

Dvakrát meraj, raz rež

Najčastejšou chybou pri svojpomocnej stavbe plotu je nedostatočné plánovanie pred kúpou materiálu. Ak počas stavby zistíte, že Vám pripravený materiál nestačí, nevyhnete sa dokupovaniu. To stavbu zbytočne predražuje i predlžuje, nehovoriac o riziku, že sa Vám už materiál v rovnakom type a odtieni nepodarí zohnať. Dôkladne si preto vymerajte rozmery pozemku, výšku plotu, umiestnenie stĺpikov i potrebu betónu. Nezabúdajte ani na ďalšie potrebné elementy, napríklad podhrabové dosky, pokiaľ máte na pozemku psa. Pri samotnej kúpe potom radšej množstvá zaokrúhlite smerom nahor. V mnohých predajniach môžete nepoužitý materiál bez problémov vrátiť.

Dodržujte postupy

Aby Váš plot spĺňal všetky kvalitatívne požiadavky a vydržak v dobrom stave čo najdlhšie, nesmiete zanedbať postup práce. Stabilitu plota ovplyvňujú najmä dobré základy a ukotvenie stĺpikov. Množstvo potenciálnych problémov sa spája s betónovaním. Je preto dôležitý nie len výber vhodného betónu, ale aj jeho správna príprava. Vyvarujte sa „trikom“, ktoré radia jednoducho naliať vodu do suchého betónu – hrozí, že nedojde k dostatočnému zmiešaniu. Nesprávny postup pri betonáži často vedie k nedostatočnému vytvrdnutiu, trhlinám a narušeniu celistvosti a stability plotu.