Ak ste sa rozhodli pre stavbu nového plotu, určite viete, že ide o úlohu, ktorá si zaslúži zodpovedný prístup. Dobrý plot Vám bude slúžiť mnoho rokov, poskytne bezpečnosť, súkromie, ochráni Vašu záhradu pred nápormi vetra a v neposlednom rade by mal plniť i estetickú funkciu. Nevhodne zvolený plot môže pôsobiť ako päsť na oko a znížiť kvalitu aj toho najlepšieho architektonického diela. Na trhu dnes našťastie nájdeme ploty v najrôznejších materiáloch, štýloch i dizajnoch a vyberie si z nich tak skutočne každý. Než sa však pustíte do výstavby nového plota, čaká Vás ešte niekoľko krokov, ktoré si treba vopred naplánovať. Aby ste na nič nezabudli, pripravili sme si pre Vás tento článok.
Čo vyžadujú úrady?
Ak úradné záležitosti nepatria medzi Vaše koníčky, určite Vás poteší informácia, že na stavbu plotu nepotrebujete stavebné povolenie. Pravda, aj z tohto pravidla existujú výnimky – pokiaľ napríklad staviate v pamiatkovo chránenom či nezastavanom území, alebo je Váš plánovaný plot vyšší než 2 metre. Vo väčšine prípadov Vám však postačí ohlásenie o drobnej stavbe, ku ktorému by sa mal príslušný úrad vyjadriť do 15 dní. Pokiaľ plánujete iba rekonštrukciu existujúceho plotu, nemusíte sa na úrad s oznámením obracať vôbec. Pred výstavbou je však vždy vhodné informovať sa, či Vaša obec nemá špecifické lokálne nariadenia týkajúce sa napríklad povolenej výšky plotov. Pokiaľ porušíte pravidlá, hrozí vám pokuta, či dokonca príkaz odstrániť oplotenie na vlastné náklady.
Vyhnite sa susedským sporom
Hranice pozemkov sú častým dôvodom nekonečných súsedských nezhôd a hádok. Existuje pritom jasné riešenie – nechať si parcelu jednoznačne vytýčiť geodetom. Stavba nového plota je na to ideálnym momentom, predovšetkým ak sa chystáte realizovať pevne ukotvený betónový plot. Geodet zameria a vyznačí polohu hraníc parcely podľa katastrálnej mapy na centimetre presne a ukončí tak akékoľvek dohady a nejasnosti medzi majiteľmi pozemkov. Pre zachovanie dobrých vzťahov je samozrejme vhodné suseda o prizvaní geodeta informovať. Najlepšie je, ak sa pri vytyčovaní hraníc zúčastnia obe dotknuté strany.
Čo oko nevidí…
Ako každá iná stavba, aj Váš nový plot bude potrebovať kvalitné základy. Ich hĺbka sa bude odvíjať od typu zeminy, nezamŕzajúcej hĺbky vo Vašom území a samozrejme aj od typu a výšky plotu. Jedno z nepríjemných prekvapení, s ktorým sa môžete stretnúť pri realizácii základov, je neočakávané objavenie podzemnej stavby – obvykle ide o technickú infraštruktúru ako elektrické vedenia, plynovod, vodovodné potrubia, či iné podzemné prekážky. Ešte pred stavbou plotu si preto dôkladne naštudujte polohy inžinierskych sietí.
Aký plot si zvoliť?
Napokon prichádza rad na výber toho správneho plotu pre Vás. Pokiaľ si nie ste istí, aký typ oplotenia zvoliť, inšpirujte sa svojim okolím. Pozemok pri rušnej hlavnej ceste si samozrejme vyžaduje iný prístup, než parcela v odľahlej, málo zastavanej oblasti. Pokúste sa rešpektovať character lokality. Poradiť sa môžete i s architektom, ktorý Vám pomôže plot nie len dokonale zladiť s Vašim domom, ale vhodne zakomponovať aj prvky ako vstupnú bránu, poštovú schránku, elektrickú skrinku či miesto na smetný kôš. Čo sa týka materiálu, každý má svoje pozitívne aj negatívne stránky. Drevo je nadčasovým materiálom, ktorý nikdy nevyjde z módy a oprávnene patrí medzi najobľúbenejšie voľby, no na mysli treba mať jeho náročnejšiu údržbu. Murovaný či betónový plot je zas predstavuje vyššiu investíciu, ale odvďačia sa dlhou životnosťou, výbornými vlastnosťami, a jednoduchou údržbou. Bohaté možnosti poskytuje taktiež kov – od honosných kovaných plotov až po moderné, minimalistické prevedenia z hliníka. Pokiaľ sa rozhodnete pre živý plot, musíte rátať s pravidelnou starostlivosťou o rastliny a taktiež so skutočnosťou, že získať požadovaný efekt môže spočiatku trvať i niekoľko rokov. Zdravý, upravený živý plot však každého očarí svojou prírodnou krásou a hodí sa do akejkoľvek záhrady.