Poznáme dva najčastejšie používané typy vstupých brán – dvojkrídlové a posuvné. Oba typy majú svojich zástancov,
svoje pozitíva a negatíva a pravdou je, že ani jeden nich nie je výrazne lepší alebo horší, než ten druhý – svoje uplatnenie si nájdu v odlišných situáciách. V dnešnom článku si priblížime práve brány dvojkrídlové, tradičné a overené riešenie, ktoré však kráča s dobou.
Je dvojkrídlová brána tým správnym riešením pre Vás?
Dvojkrídlové brány sú praktickým riešením vjazdu na pozemok. Nevyžadujú si žiadne zložité stavebné úpravy, potreba betónovania je minimálna. Zatiaľ čo v prípade posuvnej brány sa nevyhnete betónovaniu základov pre koľajnicu, ľahšie dvojkrídlové brány menších rozmerov je možné kotviť priamo do konštrukcie plotu. To je výhodou nie len po praktickej, ale i estetickej stránke, keďže je brána umiestnená na osi plotu a lepšie tak zapadne do zvyšku oplotenia. Pokiaľ Vaše oplotenie neposkytuje dostatočnú stabilitu, bránu môžete bezpečne namontovať na samostatné kovové stĺpy, no majte na mysli, že sa tým o niečo zmenší prejazdná šírka otvoru. V strede brány je vhodné vytvoriť pätku na spodný doraz, najmä v prípade, ak bude brána ovládaná manuálne. Väčšina automatických
brán už obsahuje vlastné dorazové mechanizmy.
Dvojkrídlová brána si nevyžaduje miesto po stranách a je teda ideálna aj pre užšie pozemky, kde by bol problém s
priestorom pre otvorenie posuvnej brány. Navyše je konštrukcia krídlových brán taktiež lacnejšia než v prípade brán posuvných.
Ďalšou výhodou dvojkrídlovej brány je jednoduché a rýchle otváranie a zatváranie – či sa už rozhodnete pre manuálne, alebo automatické ovládanie. Zatiaľ čo v minulosti bolo veľkým problémom otváranie dvojkrídlových brán v prípade svahovitého terénu, výrobcovia sa s touto otázkou popasovali a dnes už vieme nájsť aj brány, ktoré za pomoci vyosenia pántu dokážu prekonať niekoľkostupňové prevýšenie. Musíme však vziať do úvahy, že takéto brány si vyžadujú špeciálny mechanizmus a taktiež silnejší pohon, za ktoré si budete musieť priplatiť.
Naopak, najväčšou nevýhodou krídlových brán, na ktorú neexistuje elegantné riešenie, je množstvo miesta, ktoré pri otváraní zaberajú na pozemku. Krídlové brány sa otvárajú takmer výlučne smerom na pozemok, otváranie smerom do ulice sa odporúča iba v prípade, že brána v otvorenej polohe nepresahuje hranicu Vašej parcely. Musíte teda rátať s tým, že dva i viac metrov za bránu jednoducho nevyužijete, čo môže byť problémom najmä v prípade, ak chcete parkovať pred garážou. Myslieť je potrebné aj na zimnú údržbu – krídlové brány sa otvárajú iba okolo 4cm nad terénom a tak sa nevyhnete odhadzovaniu snehu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si niektorí stavitelia radšej priplatia za samonosnú posuvnú bránu.
Aký pohon pre krídlovú bránu?
Výrobcovia ponúkajú tri typy pohonov pre krídlové brány – lineárne, pákové a podzemné. Najčastejšie sa stretávame s lineálrnymi pohonmi, ktoré sa inštalujú na kovový stĺp a vďaka svojmu jednoduchému dizajnu sa prispôsobia vzhľadu brány. Pokiaľ bránu kotvíte priamo do murovaného či betónového plotu a nemáte tak možnosť ukotviť rameno na jednej línii s krídlom brány, pomôžu Vám pákové pohony, kde môže byť vzdialenosť od stredu pántu po hranu stĺpiku až 40cm. Najelegantnejším (a samozrejme najdrahším) riešením sú však podzemné pohony. Pri tomto type si pohon zaručene na prvý pohľad ani nevšimnete. Hodia sa predovšetkým k luxusným bránam, ktorých vzhľad by viditeľný pohon výrazne narušil.
Pokiaľ sa chcete o výbere pohonov dozvedieť viac, podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku. ((link))