Ruku na srdce, kedy ste svojej bráne naposledy dopriali dôkladnú pozornosť? Faktom je, že hoci kúpa a montáž novej brány môže byť zásadnou investíciou, na jej údržbu často zabúdame až do chvíle, keď nám dá brána svoju nespokojnosť jasne najavo. Škrípanie, zasekávanie sa, hrdzavenie – to sú len niektoré zo symptómov, že s Vašou bránou niečo nie je v poriadku. Prevaždná väčšina porúch brán býva výsledkom nevhodnej alebo nedostatočnej starostlivosti a dlhodobé zanedbávanie údržby môže viesť k závažným škodám. Nečakajte, kým bude príliš neskoro. Tento článok Vám poskytne užitočné tipy, ako svoju bránu udržať v dobrom stave a vyhnúť sa zbytočným nákladným opravám, či dokonca potrebe predčasnej výmeny brány.
Dbajte na kvalitnú montáž
Životnosť svojej budúcej brány môžete ovplyvniť už v štádiu montáže a to ako pozitívne, tak aj negatívne. Prvým krokom je samozrejme výber kvalitnej brány od renomovaného výrobcu, príliš šetriť sa z dlhodobého hľadiska určite neoplatí. Nejde však iba o samotný produkt, veľkú rolu hrá aj jeho správna montáž. Je nevyhnutné dbať na kvalitu a precíznosť prevedenia, nekvalitná inštalácia totiž v mnohých prípadoch vedie k hlučnej prevádzke, rýchlemu opotrebovaniu jednotlivých častí a ďalším nepríjemnostiam. Nesprávne nainštalovaná brána môže navyše predstavovať značné bezpečnostné riziko. Pri montáži sa teda určite vyplatí dôslednosť a opatrnosť. Myslieť treba aj na detaily, vyvŕtaním dier v spodnej časti brány napríklad umožníte odtok vody skondenzovanej vo vnútri profilov, čím konštrukciu ochránite pred hrdzavením. Montáž brány je komplexnou úlohou a pokiaľ si nie ste stopercentne istí svojimi zručnosťami, nehanbite sa prenechať túto prácu odborníkom, ktorí majú s bránami bohaté skúsenosti a postarajú sa o to, že bude aj tá Vaša fungovať presne tak, ako má.
Pravidelná starostlivosť
V dnešnej dobe poznáme veľké množstvo typov brán. Líšia sa spôsobom otvárania, úrovňou automatizácie, dizajnom i ďalšími parametrami. Nájdeme medzi nimi jednoduchšie i zložitejšie alternatívy, vo všeobecnosti však môžeme povedať, že brány sú mechanizmami zloženými z množstva súčastí – ložiská, závesy, kladky, pružiny, kolieska. Aby tieto elementy navzájom správe fungovali, musia byť udržiavané v dobrom stave. Komplexnú kontrolu brány by sme mali vykonať minimálne raz za rok. Uistíme sa, že jednotlivé časti brány nevykazujú známky opotrebovania, zameriame sa predovšetkým na nylonové kolieska a koľajnice, ktoré často bývajú zanášané napadaným lístím, prachom a inými nečistotami. Skontrolujeme pevnosť závesov a utiahnutie skrutiek.
Aby brána fungovala ticho, plynule a bezpečne, nesmieme zabúdať na pravidelné mazanie pohyblivých častí pre minimalizovanie trenia. Patria sem pánty, pružiny, ložiská, vodiace dráhy i pohyblivé časti zámkov. Túto údržbu je vhodné vykonávať raz za tri mesiace a použiť by sme mali vždy iba produkty na to určené – špeciálne oleje a spreje. V žiadnom prípade sa neodporúča používať domáce prostriedky ako je vazelína, masť alebo oleje používané v domácnosti, ktoré by mohli priťahovať prach a nečistoty.
Nedajte šancu korózii
Kontakt s poveternostnými vplyvmi a najmä vlhkosťou môže byť pre Vašu bránu riadnou výzvou. Hrdza na bráne nielen že pôsobí nevzhľadne, ale môže samozrejme viesť aj k závažnému poškodeniu konštrukcie. Najlepšou voľbou je samozrejme prevencia, svoju bránu môžete pred nástrahami korózie chrániť napríklad pozinkovaním, alebo špeciálnymi protikoróznymi nátermi. Bránu by ste vždy mali udržiavať čistú, čím znížite riziko vzniku korózie a zlepšíte svoje šance, že akýkoľvek náznak hrdze zachytíte v útlom štádiu, skôr, než by sa mohol rozšíriť a napáchať viac škody. V takejto situácii je potrebné zasiahnuté miesto čo najskôr dôkladne prebrúsiť a následne pretrieť protikoróznou farbou. Dôslednou starostlivosťou zabezpečíte, že Vám bude Vaša brána aj po rokoch slúžiť ako nová.