You are currently viewing Aký betón kúpiť na betónovanie plotu?

Aký betón kúpiť na betónovanie plotu?

  • Post category:Ploty
  • Post comments:0 Comments

Stavba každého dobrého plotu začína výberom kvalitných materiálov. Určite pri tom nesmieme zabudnúť ani na betón. Betónovanie napokon patrí medzi najkritickejšie momenty pri stavbe plotu a použitie nekvalitnej či nevhodnej zmesi, jej nesprávna príprava alebo aplikácia môžu viesť k závažným následkom ako je nevzhľadné praskanie, drobenie a v horšom prípade i strata stability plotu. Všetkým týmto problémom môžeme pomerne jednoducho predísť výberom vhodného betónu a poctivým dodržiavaním postupu práce udaného výrobcom. Či už staviate plot z betónu, murovaných tvaroviek, dreva alebo pletiva,  dobré základy sú základom úspechu. Pozrime sa teda na to, ako postaviť základy pre plot, ktorý Vám bude slúžiť mnoho rokov.

Výber správneho betónu

Pri množstve renomovaných výrobcov a najrôznejších produktov, ktoré dnes na trhu nájdeme, je jasné, že neexistuje jediná správna odpoveď pri výbere betónu na betónovanie plotu. Vyberať si môžete podľa svojich zručností i rozpočtu, ale zaváži aj lokalita – čím silnejšie mrazy, tým je potreba odolného betónu kritickejšia. Vo všeobecnosti platí, že čím lacnejšiu alternatívu si zvolíte, tým sa pri príprave betónu viac namakáte, takže je len na Vás, koľko času, energie a peňazí ste ochotní investovať do betónovania.

Čo sa týka pevnostnej triedy, určite sa oplatí zainvestovať do betónu triedy C16/20 (B20). Suchší betón s drobnými kamienkami je ideálnou voľbou. Najlacnejšou možnosťou, ktorá si však zároveň vyžaduje najviac práce, je namiešať si svoju betónovú zmes  z kameniva, vody a cementu na vlastnú päsť. Pokiaľ sa podujmete na tento proces, vždy dodržujte pomery a pokyny poskytnuté výrobcom. Alternatívnou voľbou je kúpa vopred namiešanej betónovej zmesy vo vreciach, ktorá Vám ušetrí podstatné množstvo práce. Na trhu dokonca nájdeme betónové zmesy špeciálne určené na kotvenie prvkov drobnej architektúry, ktoré sú pre betónovanie stĺpikov ideálne. Ich najväčším pozitívom je rýchle tvrdnutie – zatiaľ čo na dostatočné vytvrdnutie obyčajného betónu si počkáte približne týždeň, rýchlotvrdnúci betón dosahuje vlastnosti potrebné pre plné zaťaženie už po 48 hodinách. Navyše ho je možné aplikovať aj bez miešania, suchú zmes jednoducho nasypete do pripravenej jamy, zalejete odporúčaným množstvom vody a proces budete opakovať až do vyplnenia jamy betónom.  Za tieto výhody si však samozrejme priplatíte, rýchloschnúci betón Vás vyjde na kilogram dvoj- aj viacnásobne drahšie, než klasická betónová zmes.

Pokiaľ si vlastný betón miešať nechcete, môžete si zakúpiť už namiešanú verziu v betonárni. V tomto prípade sa môžete spoľahnúť, že je betón namiešaný v presnom pomere, vyrobený z kvalitných surovín a môže tiež obsahovať prímesy zlepšujúce jeho vlastnosti. K cene takéhoto betónu však nezabudnite prirátať náklady za dopravu – najviac sa teda Vám teda táto možnosť oplatí, ak sa Váš pozemok nachádza v relatívnej blízkosti betonárne.

Koľko betónu budete potrebovať?

Spotrebu betónu si môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca na výpočet objemu valca – V = π * r² * v, kde r je polomer jamy na stĺpik a v jej hĺbka. Priemer základu by mal byť vo všetkých smeroch o 20-30cm väčší, než rozmer stĺpika a jeho hĺbka je závislá od nezamŕzajúcej hĺbky zeminy, mali by ste teda kopať minimálne do hĺbky 60-70cm, v oblastiach s chladnejším podnebím určite nič nepokazíte hlbšími základmi. Takto vypočítaný objem betónu si následne prepočítajte na počet stĺpikov, pričom nezabudnite započítať tiež vzpery a stĺpiky pre bránku.

Pridaj komentár